Informacje w podsumowaniu zamówienia

Złożenie zamówienia oznacza zawarcie umowy sprzedaży. Sprzedawca będzie informował na wskazany adres e-mail o postępach w jego realizacji.

Producenci
Kontakt

Philippus Wojciech Łamasz
ul. Główna 46
51-180 Psary/Wrocław
Polska

email: sklep@provender.pl
kom. +48 537 777 678

NIP: 915-171-62-44
REGON: 020975950

Pasze objętościowe

Chcąc zdać sobie sprawę ze znaczenia pożywienia, a przede wszystkim pasz objętościowych w diecie naszych koni należałoby spojrzeć daleko wstecz. Przodkowie dzisiejszych skoczków byli bowiem zupełnie do niech nie podobni. Pierwsze konie zamieszkiwały puszcze oraz bagna i wyglądem przypominałyby nam raczej średniej wielkości psa, czy kozę. Z biegiem czasu klimat zmieniał się, a naturalnie zalesione tereny kurczyły. Zmusiło to prarodziców naszych podopiecznych do zmiany trybu życia, poruszania się i żerowania. To wówczas wykształcił się u tych zwierząt pojedynczy palec w postaci kopyta, co umożliwiało pokonywanie znacznych odległości po twardym stepie w poszukiwaniu pożywienia. Zęby uzyskały szerokie, trące powierzchnie i zdolność do wysuwania się z zębodołu w miarę ścierania, dzięki czemu konie potrafiły radzić sobie z suchym, twardym pokarmem. Układ trawienny, doskonale zaadoptowany, by z ubogiej, stepowej roślinności uzyskać wartościowe składniki pokarmowe znacznie się skrócił. Tabuny przemierzały wiele kilometrów, jedząc często, małymi porcjami w czasie wędrówki, dlatego wystarczał im niewielki żołądek, zaś z powodu ciężkostrawnego, pożywienia wykształciło się obszerne jelito ślepe, pełniące rolę kadzi fermentacyjnej. Koński pysk, wyposażony w potężne zęby trzonowe przez większą część doby zajęty był rozdrabnianiem pokarmu i produkcją śliny.

Około sześciu tysięcy lat temu nasi przodkowie doszli do wniosku, że łatwiej byłoby konie hodować, niż na nie polować. Warto zaznaczyć, że zwierzęta te są ostatnimi z udomowionych przez człowieka na przestrzeni dziejów. Z biegiem czasu status klaczy i ogierów, ich tryb życia, żerowania, sposób pracy zmieniał się aż do dnia dzisiejszego. Większość naszych podopiecznych spędza znaczną część doby w stajni, jest użytkowana pod siodłem, czy w bryczce i znajduje w żłobie łatwostrawną, wysokoenergetyczną paszę, która umożliwia im wykonywanie swojej pracy. Nietrudno się domyślić, że w tej sytuacji przystosowanie ewolucyjne przewodu pokarmowego mija się z celem. Co więc możemy zrobić, by ułatwić naszym koniom funkcjonowanie w takich warunkach?

Przyjrzyjmy się szerzej anatomii i fizjologii przewodu pokarmowego konia. Zęby posiadają szerokie powierzchnie trące i wysuwają się z zębodołów przez całe życie. Mając dostęp do odpowiedniej paszy objętościowej, Twój koń nie tylko ma możliwość żucia, co odbija się na jego komforcie psychicznym, ale także przyczynia się do bardziej równomiernego ścierania trzonowców. Mały żołądek ma pojemność zaledwie 8-15 litrów i podzielony jest funkcjonalnie na dwie części – jedna z nich wydziela soki trawienne, natomiast druga będąca niejako przedłużeniem przełyku narażona jest na działanie kwaśnego środowiska wewnątrz narządu. Cechą ewolucyjną gruczołów żołądkowych jest możliwość wydzielania kwasu solnego bez przerwy, niezależnie od tego, czy koń je, czy też nie. W warunkach, kiedy koń ma możliwość przeżuwania, produkowana jest w dużej ślina, która zobojętnia kwasy. Dodatkowo warstwa pokarmu stale pozostające w żołądku izoluje wrażliwą, pozbawioną gruczołów ścianę od niszczącego działania soków trawiennych. Wszystko to ogranicza powstawanie wrzodów i dyskomfortu. Żołądek konia jest przy tym stosunkowo nierozciągliwy i pracuje tym sprawniej, im wolniej i mniejszymi porcjami dostarczane jest pożywienia. Przez jelito cienkie, mimo jego długości, pokarm przechodzi stosunkowo szybko. Konie nie posiadają woreczka żółciowego, więc żółć wydzielana jest do dwunastnicy w sposób ciągły. W krótkim czasie musi nastąpić trawienie i wchłanianie większej części białka i cukrów. Jeśli więc porcje żywieniowe będą nienaturalnie duże, zadawane rzadko i gwałtownie, duża część tych składników trafi niezmieniona do jelita grubego, co może być powodem chorób morzyskowych i metabolicznych. Jelito ślepe ewolucyjnie przekształciło się w laboratorium, które umożliwiało zwierzęciu uzyskanie energii w warunkach pobierania paszy bogatej przede wszystkich w wółkno. Zatem od ilości zjedzonej przez konia paszy włóknistej zależy jego prawidłowe funkcjonowanie. Ten odcinek przewodu pokarmowego posiada liczne fałdy, które spowalniają przesuwanie się treści. Dzięki temu mikroorganizmy rozkładające pokarm drogą fermentacji mają więcej czasu na produkcje lotnych kwasów tłuszczowych, czuli źródła energii dla konia, a także uwalnianie aminokwasów i witamin z grupy B. Flora bytująca w jelicie ślepym bardzo źle znosi przerwy w dostawie paszy, gwałtowne zmiany diety, a także obniżenie pH środowiska, które może być spowodowane brakiem zobojętniania kwasu solnego w żołądku, a więc brakiem przeżuwania. Okrężnica duża ma za zadnie wchłaniać to, co nie zostało wchłonięte w poprzedzających odcinkach układu, czyli przede wszystkim elektrolity i lotne kwasy tłuszczowe pochodzące z fermentacji. W okrężnicy małej wchłaniana jest woda i formowany kał. To w końcowych odcinkach przewodu pokarmowego najczęściej odbija się wadliwe funkcjonowanie całego układu, związane z przeładowaniem, nadmierną ilością niestrawionych resztek i gazu, co skutkuje pojawianiem się kolek.

Wiedząc, jak zbudowany jest przewód pokarmowy Twojego konia, znając jego funkcję i możliwości wyraźnie widać, że podstawą każdej diety powinna być pasza objętościowa. Dzięki możliwości regularnego jej pobierania realne jest uniknięcie wielu schorzeń, przede wszystkim o charakterze kolek, ale również metabolicznych, jak ochwat, a także pośrednio chorób wątroby i nerek. Również dla zdrowia psychicznego możliwość długiego przeżuwania nie pozostaje bez znaczenia. Warto więc, w warunkach w jakich nasze konie żyją i pracują, zapewnić im to co najlepsze, zgodnie z tym, czego potrzebują.

AGROBS Alpengrun 20 kg AGROBS Alpengrun 20 kg
Producent: Agrobs
Cena:

135,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
AGROBS Alpenheu siano z alpejskich łąk 12,5 kg AGROBS Alpenheu siano z alpejskich łąk 12,5 kg
Producent: Agrobs
Cena:

79,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
AGROBS Flower Grass 12,5 kg AGROBS Flower Grass 12,5 kg
Producent: Agrobs
Cena:

139,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
AGROBS Kraftpaket sieczka w formie pelletu 20 kg AGROBS Kraftpaket sieczka w formie pelletu 20 kg
Producent: Agrobs
Cena:

105,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Derby Luzerne Pur 15 kg Derby Luzerne Pur 15 kg
Producent: Derby
Cena:

104,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
EquiFirst Sieczka Fibre All In One 20 kg EquiFirst Sieczka Fibre All In One 20 kg
Producent: EquiFirst
Cena:

136,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
MEBIO Performance Fiber Grass 20 kg MEBIO Performance Fiber Grass 20 kg
Producent: Mebio
Cena:

62,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
( 1 szt. = 3,10 zł )
szt.
zobacz więcej
Palatin Glyx Wiese Musli 15 kg Palatin Glyx Wiese Musli 15 kg
Producent: St. Hippolyt
Cena:

112,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Agrobs Luzerne + Agrobs Luzerne +
Producent: Agrobs
Cena:

99,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Agrobs PreAlpin Aspero 20kg Agrobs PreAlpin Aspero 20kg
Producent: Agrobs
Cena:

129,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
( 1 kg = 6,45 zł )
szt.
zobacz więcej
Agrobs PreAlpin Compact 15kg Agrobs PreAlpin Compact 15kg
Producent: Agrobs
Cena:

109,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
( 1 kg = 7,27 zł )
szt.
zobacz więcej
Agrobs PreAlpin Senior 12,5kg Agrobs PreAlpin Senior 12,5kg
Producent: Agrobs
Cena:

90,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
( 1 kg = 7,20 zł )
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl